Kalorie

Kalorie

Co to vůbec je kalorie? Víme co se pod tímto slovíčkem skrývá? Následující článek Vám vše osvětlí.

Kalorie je jednotka tepla. Je definována jako množství tepla potřebného k ohřátí 1 g vody o 1 °C. To nám ale moc neřekne a ani nenapoví, že?

Pro správné fungování lidského těla je potřebná energie. Tu získáváme z potravy v podobě sacharidů, tuků a bílkovin. Energeticky nejvýznamnější a nejhodnotnější jsou tuky. Stejné množství tuků má až 2x více energie než stejné množství sacharidů nebo bílkovin.

A právě tuto energii běžně vyjadřujeme v jednotkách kaloriích. Tzn. kalorie je energie.

Pokud se mluví o kaloriích, myslí se kilokalorie (kcal). 1 kilokalorie je rovna 1000 kalorií (cal). Pro mnohé jsou údaje v kaloriích “lepší“, úspora 400 kalorií zní určitě lépe než úspora 0,4 kilokalorií. V některých případech je neznalost příčinou chybného údaje.

V případě potravin se používá kilokalorie (kcal).

  • 1 g tuku obsahuje přibližně 9,3 kcal
  • 1 g sacharidů nebo bílkovin obsahuje 4,1 kcal

Třeba takový alkohol není žádná základní živina, ale zato je nadměrně kalorický. Má přibližně 7 kcal na gram.


Petra Dvořáčková

Petra Dvořáčková

Petra je autorkou magazínu o hubnutí, který se zaměřuje na pomoc lidem, aby dosáhli jejich cílů osobního rozvoje. Vystudovala psychologii na střední škole a bakalářskou obor hubnutí na univerzitě. Na své cestě učení se hubnutím se stala certifikovanou trenérkou a poradcem. Jako žena, která nikdy neměla velký zájem o sportovní aktivity, musela Petra bojovat, aby mohla dosáhnout svých vlastních cílů kulturistiky. Petra se učí o hubnutí, stále diskutuje o nejlepších strategiích a také provází druhé lidi, které jsou na cestě za snížením hmotnosti a objektivní propagací zdravého životního stylu. Trpělivost a pevnost jsou její nejúspěšnější vynálezy, což ji přivedlo k tomu, aby pomáhala druhým zhubnout. Publikuje rovněž příspěvky na naší Facebook stránce.